Neden Zayıflayamiyorum?

Zayıflayamayanlardan mısınız? Kilo vermek isteyip de kilo veremiyor musunuz? Diyet yapıyor, düzenli egzersizlere gidiyor ancak bir türlü istediğiniz şekilde kilo veremiyor musunuz? O halde bir yerlerde yapılan bazı yanlışlıklar var.

Kilo veremiyorum, neden zayıflayamıyorum, ben hiç zayıflayamam diyenlerdenseniz olası diyet hatalarınızı gözden geçirin. Belki de kilo verememe nedeniniz bunlardır.

İnsan neden zayıflayamaz?

Önce kendinize şu soruyu sorun:
Zayıflamak istiyor muyum?

Zayıflamak istiyor musunuz?
Kesin bir şekilde kilo vereceğinize inanıyorsanız, zayıflayamamanızın muhtemel nedenleri şunlar olabilir:

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 31-1.jpg

Yeterli su içmeyen kilo veremez

Vücudunuzu nemlendirmenin yanında düzenli olarak su içmek kilo kaybına da yardımcı oluyor. Yemeklerden önce bir bardak su içmek ve bol miktarda su içeren meyve sebze tüketmek daha az yemenizi sağlar. Yapılan araştırmalara göre soğuk su içmek, metabolizmayı hızlandırıyor ve vücudunuzun şekerli içeceklere olan isteğini bastırıyor.

Bütün gıda gruplarından yemeyen kilo veremez

Bütün gıda gruplarından yeterince tüketmemek, yemeyi kestiğiniz gıdalara daha fazla istek duymanıza ve beslenme yetersizliğine sebep olur. Karbonhidratları tüketmeyi kesmek yerine kepekli tahıllara odaklanmanız daha doğru olur.

Yeteri kadar yürümüyor musunuz?

Günlük 15 dakika tempolu yürüyüş yeterli görünse de size planladığınız kadar kilo kaybı sağlamayabilir. Kilo verebilmek için günde en az 30 dakika tempolu şekilde yürümelisiniz.

Aç karnına egzersiz yapmak kilo vermeyi engeller

Araştırmalara göre aç karnına egzersiz yapıldığında kalori yakımı yağdan değil, kastan oluyor. Bunu engellemek için spordan önce hafif bir şeyler yemeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzdaki kas kaybını önleyebilir ve spor yaparken daha fazla enerjiye sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı yiyecekleri, sırf sağlıklı diye fazla mı yiyorsunuz?

Fındık, avokado, zeytinyağı, bitter çikolata, tam buğday unundan makarna doğal ve sağlıklı besinler olarak görünebilir ama hepsi kalorili. Bu besinleri de diğerleri gibi kontrollü şekilde tüketmelisiniz. Mesela avokadonun size birçok yararı olabilir ancak bir avokadonun kalorisi 200′den fazla.

Spordan sonra atıştırırken aşırıya mı kaçıyorsunuz?

Spor yaptıktan sonra tükettiğiniz atıştırmalıklar kilo vermenizde oldukça önemli bir yere sahip. Normal öğün saatiniz değilse, spordan sonra yiyeceğiniz atıştırmalığın 150 kalori civarında olmasına dikkat edin.